Lasky

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Mesto, čo mi dráždi zmysly...

...Drážďany mám stále v mysli. Zopár záberov z krásneho saského mesta.

     Na dovolenke, kde som sa obšmietal okrem iného aj v severných Čechách, som navštívil i metropolu Saska, Dresden. Drážďany sú veľmi krásne, je neuveriteľné, ako sa toto mesto dokázalo pozviechať z trosiek dvojdňového brutálneho bombardovania vo februári 1945. Škoda, že som mal na mesto tak málo času, navštívil som len časť starého mesta, Altstadt, ktoré leží na ľavom, južnom brehu Labe. Takže mám tu pár fotografií a prikladám k nim aj nejaký ten komentár, čo som si pozisťoval o daných objektoch.
   Pri vstupe do Altstadt-u z juchovýchodnej strany vášmu zraku určite neunikne 100 metrov vysoká veža radnice - Rathaus-u.


   Na jej vrchole je socha, predpokladám, že pozlátená. Inak, v tomto meste veľmi milujú pozlátené sochy, je ich tam veľmi veľa. Pri pohľade zbližšia na vrchol veže Rathaus-u sa nám ukáže tento "bodybuilder" s pre ženské oči určite veľmi chutným zadočkom. To, čo má v ruke, nie je náradie z posilovne, ale roh hojnosti.


   A tu je náš "bodybuilder" spredu. Socha znázorňuje Herakla (v rímskej mytológii Herkules), v ruke držiac už spomínaný roh hojnosti.


   Do výšky sa týči aj veža evanjelického kostola Kreuzkirche (kostol Svätého kríža).


   Kreuzkirche pri pohľade od Altmarkt-u (starého trhoviska). Kostol od roku 1491 vyhorel už päťkrát. A preto je čierny. Či?! (-:


   Neďaleko starého trhoviska bližšie k brehom Labe sa nachádza námestie Neumarkt (nové trhovisko). Z tohto veľkého námestia je úchvatný pohľad na luteránsky kostol Frauenkirche (kostol Matky Božej). Týči sa do výšky 95 metrov, kúsok pod vrcholom je vyhliadková terasa. Počas spomínaného bombardovania mesta na konci vojny bol kostol úplne zničený. Budova bola obnovená až v roku 2005, počas dlhých rokov boli ruiny uchovávané a identifikované, tak sa podarilo takmer polovicu ruín zabudovať na svoje pôvodné miesto. Tak to muselo byť namakané puzzle... (-:


    Popri nábreží sa tiahne vyvýšená terasa, ktorá sa volá Brühlsche terrasse. Je pomenovaná po grófovi Brühl-ovi, ktorý tu mal palác a patrilo mu to. Terasu prezývajú aj Balkónom Európy, je to krásne miesto na prechádzky, posedenie, kochanie sa či len na posedenie pri kávičke. Toto je 180°panoráma z terasy na rieku Labe. Vľavo vidno most Augustusbrücke, na náprotivnom brehu sú vládne budovy. Priamo oproti so sivou strechou je ministerstvo financií Saska, vpravo s červenými strechami je sídlo saského premiéra.


   Priečelie ministerstva financií.


   Sídlo premiéra.


   Pohľad na Brühlsche terrasse, napravo je budova Kunstakademie - akadémie umení.


Akadémia je posiata sochami, napríklad týmito.
   Vysoká škola výtvarných umení je súčasťou komplexu budov, kam patrí aj uvedená Akadémia umení. Nachádza sa na náprotivnej strane oproti Akadémii a škola sa môže pýšiť touto krásnou kupolou, prezývanou aj "odšťavovač na citróny". Kupola je presklená, na jej vrchole je pozlátená soška okrídlenej ženy.


   Ako v prípade Herkula na veži radnice, aj táto socha vychádza z rímskej mytológie. Zobrazuje Famu (v gréckej mytológii Pheme alebo Ossa), bohyňu slávy, povestí, správ i klebiet, šíriteľku informácií. Svojou trúbou roztrubovala do sveta slávu bohov, ale aj rôzne pikošky a fámy. (A tak vieme, odkiaľ sa vzalo slovo "fáma" :-)


   Žiaľ, viac som si z tohto mesta nestihol ukoristiť, zle som si rozrátal časový rozvrh, ale stále mi vŕta v hlave, že by som tam strávil nejaký víkend. Veď vlakom z Bratislavy do Drážďan to trvá len šesť a pol hodiny. Môžem vám len poradiť: Pokojne sa nechajte dráždiť Drážďanmi, určite to bude stáť za to.  (-:
 

Fotky & cestovanie | stály odkaz

Komentáre

 1. Lasky,
  podráždil si moje chute dráždivými Drážďanmi. Aj keď som ich navštívila, dávnejšie, stálo by za to , znovu sa v nich potúľať.Tvoje nádherné zábery profesionála, stoja zato.
  publikované: | autor: vasilisa26 (e-mail, web, autorizovaný)
 2. jéj, loobi sa mi to,
  veru, bola som tam raz, ešte za socíka a uchvátila ma čistota mesta, tam si nikto nedovolil odhodiť ani špak. A Herkula oholiť mohli!
  publikované: | autor: matahari (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. Vasilisa...
  tiež si myslím, že sa tam dá vracať. Sú mestá, ktoré ti stačí vidieť raz a úplne ti to stačí... (-:
  publikované: | autor: lasky (e-mail, web, autorizovaný)
 4. Mata Hari...
  socík tam už nemajú, ale tie špaky tam stále nie sú. Asi fajčia bezfiltrové Detvy alebo niečo podobné... ((-:
  publikované: | autor: lasky (e-mail, web, autorizovaný)
 5. Lasky,
  si vynikajúci foto sprievodca ;-) Veľmi pekný článok.
  publikované: | autor: martins (e-mail, web, autorizovaný)
 6. Martin...
  díky (-: A hlavne mám aj dllllhý zoom... ((-:
  publikované: | autor: lasky (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014